Co to jest cellulit i jak wygląda?

cellulit

Zgodnie z definicją z popularnego dowcipu, cellulit to coś, czego mężczyźni nigdy by nie widzieli, gdyby nie pokazały go im kobiety. To nie do końca prawda – wyraźne zmiany są nieestetyczne i często skłaniają osoby dotknięte problemem do zasłaniania ciała, także w upały. Czym dokładnie jest cellulit, skąd się bierze i jak wygląda?

Czym jest cellulit?

Fachowy termin, jakim lekarz medycyny estetycznej określa cellulit, to lipodystrofia. Są to zmiany tkanki podskórnej spowodowane punktowym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Jej lokalny nadmiar i nierównomierne rozłożenie powodują pofałdowanie, widoczne gołym okiem.

Do głównych przyczyn powstawania cellulitu należą brak ruchu i niewłaściwa dieta, ale także problemy hormonalne i genetyczne, jak również przyjmowanie pewnych leków. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zwiększenia przepuszczalności naczyń limfatycznych i krwionośnych, przesączania się chłonki do jam ciała, do powiększenia objętości komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – do wystąpienia lipodystrofii.

Jak powstaje cellulit?

Od strony hormonalnej, za powstawanie cellulitu odpowiada nadmiar estrogenu przy niedoborze progesteronu. Takie wahania są typowe dla menopauzy, mogą też wynikać z nieprawidłowego doboru środków antykoncepcyjnych.

Pod względem uwarunkowań fizycznych, większą skłonność do cellulitu mają osoby cierpiące z powodu problemów z krążeniem i z powstawaniem obrzęków, a także pacjenci z wadami postawy powodującymi nadmierne obciążenie niektórych obszarów ciała.

Najczęściej jednak na lipodystrofię pracujemy sami. Czynnikami jej sprzyjającymi są m.in. nadwaga, palenie papierosów, brak ruchu, noszenie butów na wysokim obcasie i obcisłych ubrań, nieregularne posiłki oraz stres.

Jakie są rodzaje cellulitu?

Istnieją dwa rodzaje cellulitu – choć wyglądają podobnie, to ich przyczyny są inne, podobnie jak sposoby zapobiegania i leczenia.

Cellulit tłuszczowy ma związek ze zbyt dużą masą ciała. Zmiany powstają głęboko, w skórze właściwej a nawet w tkance łącznej. Pod dłonią wyczuwalne są nierówności i grudki, zmiany mogą także sprawiać dolegliwości bólowe.

Cellulit wodny dotyka częściej osób szczupłych, ale borykających się z obrzękami limfatycznymi, czyli zatrzymaniem chłonki i wody w organizmie. Najczęściej do pozbycia się zmian wystarczy cykl masaży limfatycznych.

Stopnie i wygląd cellulitu

Cellulit pojawia się w miejscach największego nagromadzenia tkanki tłuszczowej: na udach, pośladkach, biodrach i ramionach. Powstaje w czterech etapach.

Pierwszy stopień jest niewidoczny, dopóki nie zastosuje się uścisku – dopiero na ściśniętej skórze pojawiają się charakterystyczne wgłębienia, grudki i nierówności. Cellulit drugiego stopnia może być już zauważalny nawet bez nacisku, natomiast po jego wystąpieniu skóra przypomina strukturą powierzchnię pomarańczy – stąd właśnie wzięła się pospolita nazwa lipodystrofii. Trzeci stopień jest wyraźnie widoczny a ściśnięte miejsce może nawet boleć. Jeśli na tym etapie chory nie zmieni nawyków powodujących powstawanie zmian, wejdą one w ostatni, czwarty stopień – grudki są wyeksponowane i bardzo bolesne, stan wymaga interwencji lekarza.

Kontakt

 

Tel. 89 535 92 42
recepcja@chimera.olsztyn.pl

Medycyna estetyczna
tel. 89 652 14 98


Gabinet Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej w Olsztynie

ul. Kopernika 14
10-512 Olsztyn

Pon – Pt10:00 – 18:00

Realizujemy płatności gotówką, kartą i przelewem bankowym.

WiFi

W naszym gabinecie skorzystacie Państwo z bezprzewodowego internetu.

Do góry