Dlaczego i po co frakcjonujemy skórę? Czy mikronakłuwanie i frakcjonowanie to jedno i to samo?

BAuv9dkA

Ostatnio dużo słyszymy zarówno  w mediach jak i od naszych kosmetologów i lekarzy i specjalistów od „internetu :)” o frakcjonowaniu mikroigłowym lub radiofrekwencji mikroigłowej (rf). O tym dziś kilka słów bo temat jest dość istotny zwłaszcza dla osób ceniących sobie naturalne, jednak nieco inwazyjne działania odmładzające. 

Zacznijmy od pojęcia frakcjonowanie. Jak wszyscy zapewne wiemy to dzielenie jakiejś większej całości na drobne części a także rozdzielanie na zróżnicowane części pod względem różnicy masy (np odwirowania krwi), różnicy  przepuszczalności w danych temperaturach itp. Można by określić frakcjonowanie jako separowanie części pod względem ich specyficznych właściwości w zależności od metody frakcyjnej. Frakcjonowanie umożliwia izolację więcej niż jednego składnika wyjściowego preparatu w jednym procesie. To odróżnia frakcjonowanie od innych podobnych technik separacyjnych.

W kosmetologii frakcjonowaniem określamy dzielenie skóry na drobne mikrocząstki poprzez mechaniczne lub termiczne bodźce. Obecnie najchętniej przeze mnie stosowaną  jest metoda, która jednocześnie frakcjonuje skórę mechanicznie i termicznie z wykorzystaniem igieł i fali radiowej. Wiele urządzeń na rynku pełni taką funkcję jednak różne opcje parametrów powodują że nie wszystkie z nich dają optymalne efekty. By uzyskać efekt przebudowy i zagęszczenia skóry niezbędne jest odpowiednie podgrzanie włókien kolagenowych do ściśle określonej temperatury oraz równoległość i precyzyjność odstępów pomiędzy wytwarzanymi cząstkami skóry. Takie parametry zabiegowe zapewniają tylko wysokiej klasy urządzenia o stabilnych i monitorowanych w trakcie pracy parametrach.

Metodą frakcjonowania skóry bez podgrzewania jest mikronakłuwanie. To metoda „cięcia” pionowego skóry w drobnych, regularnych odstępach specjalnym urządzeniem typu dermapen. W metodzie tej nie występuje podgrzewanie więc czynnikiem stymulującym procesy regeneracyjne ma być samo nakłuwanie. W trakcie zabiegu specjalny kadridź z wieloma igiełkami równomiernie jest  prowadzony po skórze z jednoczesnym wbijaniem się tychże  igiełek w skórę. Uszkodzona w taki sposób skóra zmuszana jest do intensywnej regeneracji. W trakcie gojenia po zabiegu w skórze następuje wiele procesów, które docelowo odmładzają skórę, wyrównują jej strukturę i potęgują jej gęstość. Występują w tym czasie trzy główne fazy gojenia: zapalenia,  proliferacji i przebudowy. Następuje w tym czasie aktywacja czynnika wzrostu płytek krwi odpowiedzialnych za produkcje fibroblastów będących prekursorami kolagenu i elastyny. 

Te właśnie cechy zabiegu powodują że ma on wiele wskazań d zastosowania zarówno przy skórach wymagających poprawy tekstury skóry, ujędrnienia, leczenia fotostarzenia czy spłycania blizn potrądzikowych i zmarszczek.

Zabiegi powinny być powtarzane kilka razy w roku by utrzymać skórę w dobrej kondycji i opóźnić jej starzenie. Polecam. K

 

 

 

Kontakt

 

Tel. 89 535 92 42
recepcja@chimera.olsztyn.pl


Gabinet Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej w Olsztynie

ul. Kopernika 14
10-512 Olsztyn

Pon – Pt8.00 – 20.00
Sob8.00 – 16.00

Realizujemy płatności gotówką, kartą i przelewem bankowym.

WiFi

W naszym gabinecie skorzystacie Państwo z bezprzewodowego internetu.

Do góry