Usuwanie blizn Olsztyn

Blizny

CZYM JEST BLIZNA

Blizna to efekt gojenia urazu, stanu zapalnego, uszkodzenia –  w trakcie którego utracona tkanka zostaje zastąpiona przez tkankę łączną. Nieprawidłowy rozkład i ułożenie włókien kolagenowych powoduje pozostawienie śladu urazu w postaci blizny. Już w dzieciństwie narażamy się na powstawanie blizn wskutek uszkodzeń skóry jednak zwykle są to niewielkie, dawno zapomniane pamiątki przeszłości. Gdy jednak blizna jest rozległa, widoczna,  umiejscowiona w odsłoniętym miejscu lub mająca wpływ na funkcjonowanie – wtedy problem staje się poważny. Może mieć wpływ na przyszłe wybory życiowe, utrudniać codzienne funkcjonowanie, wpływać na mobilność kończyn, powstawanie świądu, zniekształceń, tkliwości i bólu. Inne możliwe powikłania z powodu posiadania blizn to depresja, niepokój, bezsenność, nerwice. 

RODZAJE BLIZN

  • potrądzikowe – to blizny powstające w wyniku przebiegu przewlekłego trądziku młodzieńczego lub osób dorosłych. Mogą być umiejscowione na twarzy, dekolcie, plecach, ramionach. Od intensywności stanu zapalnego, metod leczenia i terapii przeciwtrądzikowych zależy intensywność powstawania blizn oraz ich wygląd. Im skuteczniej leczony jest trądzik tym mniejsze ryzyko i stopień  powstawania blizn. Blizny potrądzikowe a także proces ich powstawania często jest przyczyną zaniku aktywności społecznej,  obniżonego nastroju i samooceny. Dlatego zabiegi redukujące blizny są tak ważne w przebiegu terapii a także i po jej zakończeniu.
  • pooperacyjne – wynikające z przerwania ciągłości skóry i tkanki podskórnej na całej jej szerokości. 
  • pooparzeniowe – wynikające z nagłej zmiany temperatury
  • pourazowe – po pogryzieniu, po skaleczeniach, po samookaleczeniu, po oparzeniach

LECZENIE BLIZN POTRĄDZIKOWYCH

Celem leczenia blizn potrądzikowych jest uzupełnienie ubytków. spłaszczenie blizn przerosłych oraz rozjaśnienie przebarwień pozapalnych.
Do tego celu stosowane są mezoterapia, peelingi chemiczne, terapie laserowe, mikropunktura, mikrodermabrazja, radiofrekwencja mikroigłowa, dermabrazja laserowa, lasery frakcyjne i subablacyjne (laser tulowy). Efekty terapii są zwykle skuteczne i zadawalające pacjenta. Skóra zostaje wygładzona i ujednolicona. Istotne znaczenie ma profilaktyka przeciwtrądzikowa i przeciwzapalna oparta na terapiach  lekarskich i kosmetologicznych.

MOŻLIWOŚCI LECZENIA BLIZN NIETRĄDZIKOWYCH

Leczenie blizn jest zawsze wieloetapowe, rozłożone często w długim czasie, oparte na zabiegach dermatologicznych, laserowych i terapii domowej pacjenta. Niezbędna jest akceptacja terapii przez strony – pacjent lekarz – pacjent – kosmetolog. Zalecenia domowe i ich realizacja są istotnym kluczem do efektywnego opracowania blizny. Lekarz musi posiadać doświadczenie i wiedzę z zakresu gojenia ran, patofizjologii, anatomii, leczenia oparzeń. W terapii lekarz wykorzystuje leczenie farmakologiczne, terapie laserowe, terapię uciskową oraz leczenie uzupełniające (osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, żele silikonowe, plastry, opatrunki Scar Repair dermostymulację igłową.

POLECANE ZABIEGI NA BLIZNY

O wyborze terapii i jej przebiegu zawsze decyduje lekarz dermatolog i kosmetolog. Poniżej przykłady możliwych do wykorzystania w trakcie terapii zabiegów.

Kontakt

 

Tel. 89 535 92 42
recepcja@chimera.olsztyn.pl

Medycyna estetyczna
tel. 89 652 14 98


Gabinet Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej w Olsztynie

ul. Kopernika 14
10-512 Olsztyn

Pon – Pt10:00 – 18:00

Realizujemy płatności gotówką, kartą i przelewem bankowym.

WiFi

W naszym gabinecie skorzystacie Państwo z bezprzewodowego internetu.

Do góry