Trądzik, leczenie trądziku Olsztyn

Trądzik

TRĄDZIK POSPOLITY

Trądzik pospolity (ance vulgaris) to schorzenie gruczołów łojowych objawiający się zmianami zapalnymi, grudkami, krostami i przebarwieniami pozapalnymi. Objawia się głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Występuję głównie u osób młodych, ostatnio coraz częściej również w okresie dziecięcym. Trądzik młodzieńczy dotyczy szczególnie osób w okresie dojrzewania. Za jego powstawanie odpowiadają hormony, czynniki genetyczne, bakteryjne a także środowiskowe. Trądzik młodzieńczy wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych a w konsekwencji powstawania zmian zapalnych. Podczas nadmiernej produkcji łoju namnażają się bakterie beztlenowe (Propionibacterum Acnes) wytwarzające enzymy rozkładające tłuszcze. Produktem reakcji są drażniące wolne kwasy tłuszczowe prowadzące do pierwszych objawów trądziku. Objawami trądziku są w konsekwencji grudki, krostki, zmiany ropne, przebarwienia i często blizny zanikowe. Leczenie trądziku należy rozpocząć już od pojawienia się pierwszych objawów. Leczenie dermatologiczne z zabiegami kosmetologicznymi daje dobre rezultaty i zapobiega trwałym uszkodzeniom skóry.

TRĄDZIK DOROSŁYCH (ACNE TARDA)

Trądzik może dotykać osób w każdym wieku. U osób dorosłych (po 25 roku życia) nosi nazwę Acne Tarda. Objawy trądziku u dorosłych są podobne jednak zmiany zapalne umiejscowione są głównie na bocznych częściach policzków, żuchwie, z przewaga prawej strony (u kobiet). Zmiany zapalne są intensywnie zaczerwienione, bolesne i wrażliwe w dotyku. Występują pojedynczo lub licznie i długo utrzymują się na skórze. Gojenie ich jest długotrwałe z pozostawianiem nieestetycznych śladów i blizn. Zaatakowana często procesem zapalnym broda jest zaczerwieniona i podrażniona co jest wynikiem rozkładu tłuszczy na wolne kwasy tłuszczowe powodujące silne podrażnienie skóry. Pacjenci cierpiący na to schorzenie źle znoszą objawy. Wynikiem złego samopoczucia mogą być zaburzenia życia emocjonalnego, rodzinnego i zawodowego, brak samoakceptacji i narastająca frustracja. Dlatego ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia przyczyn, objawów i unikanie powstawania nieestetycznych blizn i przebarwień. Istnieje wiele przyczyn mogących mieć wpływ na wystąpienie trądziku Acne Tarda. Mogą to być stres, schorzenia tarczycy, zaburzenia hormonalne, niedobory żywieniowe, nietolerancje pokarmowe, niehigieniczny styl życia, niektóre leki.

TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY

Tak nazywany jest również wyżej opisany trądzik pospolity. Trądzik młodzieńczy profesjonalnie prowadzony przez kosmetologa i lekarza dermatologa może przebiegać bezobjawowo czyi bez nasilonego stanu zapalnego. Należy jednak szczególnie dbać o skórę wpływając na regulację wydzielania gruczołów łojowych (odpowiednia higiena i pielęgnacja) oraz o stan płaszcza tłuszczowo lipidowego skóry czyli o prawidłową barierę naskórkową. Regulowanie grubości naskórka poprzez kontrolowane peelingi chemiczne oraz pielęgnację domową – regenerująco – eksfoliacyjną – również przynosi doskonałe rezultaty. Warto jednak zaznaczyć że terapia przeciwtrądzikowa to proces kilkumiesięczny a nawet wieloletni, jeśli dominują przyczyny hormonalne, genetyczne czy związane ze stosowanymi lekami. Obecnie dostępne dermokosmetyki dobrze radzą sobie z problemem trądziku, jednak warunkiem skuteczności jest regularne, dobrze dobrane i prawidłowe ich zastosowanie. W połączeniu z zabiegami kosmetologii estetycznej i często z leczeniem dermatologicznym możemy wspólnie osiągać bardzo dobre rezultaty. Osoby nieletnie przychodzą na zabiegi z rodzicem lub opiekunem. Opiekun podpisuje świadomą zgodę na zabiegi wykonywane u dziecka.

TRĄDZIK RÓŻOWATY

To zupełnie inne schorzenie niż trądzik pospolity czy Acne Tarda jednak ze względu na podobna nazwę omówimy go w tym rozdziale. Trądzik różowaty wywodzi się z naczyń krwionośnych, gruczołów łojowych i często z zaburzeń żołądkowo jelitowych. Przyczyny te nie są do końca potwierdzone, jednak regulowanie tych obszarów wpływa korzystnie na skórę i łagodzi objawy trądziku różowatego. Schorzenie to objawia się zaczerwienionymi policzkami (kształt motyla), grudkami, krostkami i wrażliwością skóry. Występuje na skórze z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi z współistnieniem nadmiernej produkcji łoju w okolicach nosa. Trądzik ten występuje głównie u osób dorosłych, szczególnie kobiet po 50 rż. Początkowo objawia się łagodnie, głównie częstym rumieniem twarzy. Z czasem pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne, trwały rumień, krosty i zmiany zapalne, uczucie palenia (pieczenia) skóry zwłaszcza policzków. Leczenie polega na odpowiedniej pielęgnacji, redukcji rumienia (Laser Alma), zmykanie naczyń |(Laser Spider), często leczeniu dermatologicznym

Trądzik – polecane zabiegi

Tagi

  • acne tarda
  • leczenie trądziku
  • trądzik
  • trądzik młodzieńczy
  • trądzik olsztyn
  • trądzik pospolity
  • trądzik różowaty
  • trądzik u dorosłuych

Kontakt

 

Tel. 89 535 92 42
recepcja@chimera.olsztyn.pl

Medycyna estetyczna
tel. 89 652 14 98


Gabinet Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej w Olsztynie

ul. Kopernika 14
10-512 Olsztyn

Pon – Pt10:00 – 18:00

Realizujemy płatności gotówką, kartą i przelewem bankowym.

WiFi

W naszym gabinecie skorzystacie Państwo z bezprzewodowego internetu.

Do góry