Jakie jedzenie powoduje trądzik?

trądzik

Niezależnie od tego, czy dotyka młodzieży czy dorosłych, trądzik jest zawsze sporym problemem. Powoduje obniżenie poczucia własnej wartości, może negatywnie wpływać na relacje społeczne, ale też zostawiać nieestetyczne blizny. Czasami winne są wyłącznie hormony, ale często szkodzimy sobie sami, dokonując fatalnych wyborów dietetycznych. Czego nie jeść a co jeść, żeby pozbyć się trądziku?

Skąd się bierze trądzik?

Choć uznawany powszechnie za wątpliwy urok okresu pokwitania, trądzik nie jest normą, ale chorobą skóry. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych. Sam łój nie jest patologią – dzięki niemu łatwiej nam regulować temperaturę a skóra się nie przesusza. Jednak gdy jest go za dużo, ma tendencję do łączenia się z bakteriami. Zalegająca w porach skóry mieszanka powoduje stan zapalny, ten zaś objawia się w postaci nieestetycznych wągrów i ropnych krost.

Przyczyną tego stanu są najczęściej zaburzenia hormonalne, występujące cyklicznie (np. w trakcie miesiączki), okresowo (np. w trakcie dorastania), ale także w przebiegu różnych chorób i w konsekwencji przyjmowania niektórych leków.

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

O ile trądzik młodzieńczy możemy uznać za niepożądaną ale powszechnie spotykaną przypadłość, to u dorosłych jej występowanie wymaga diagnostyki. Trądzik występujący po okresie pokwitania może być konsekwencją stanów chorobowych takich jak zespół policystycznych jajników, a także alergii, głównie pokarmowych.

Do powstawania trądziku często prowadzimy sami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pierwszym grzechem jest samodzielne usuwanie zmian, nawet bez przeprowadzenia wcześniejszej dezynfekcji skóry i dłoni. A dochodzą do tego jeszcze błędy żywieniowe – spożywanie pokarmów powodujących alergie oraz tych, które z natury powodują podrażnienia skóry.

Jakiego jedzenia unikać, aby wspomóc leczenie trądziku?

Aby skutecznie leczyć trądzik, potrzebna jest niestety dyscyplina żywieniowa. Bezwzględnie należy ograniczyć spożywanie glutenu, mleka i nabiału, sprzyjających namnażaniu się bakterii. Aktywność gruczołów łojowych wzrasta również pod wpływem soli i ostrych przypraw. Problem trądziku wspierają także produkty z wysokim indeksem glikemicznym – a więc zarówno ciasteczka, jak i banany, ziemniaki czy białe pieczywo.

Jak w przypadku każdej niemal choroby, trzeba pożegnać się ze słodyczami i fast-foodami – to akurat powinny zrobić również osoby całkowicie zdrowe, aby dłużej cieszyć się dobrą kondycją.

Dieta na trądzik – co można jeść?

Przy tak dużych ograniczeniach, można początkowo popaść w zły nastrój – czy właśnie nie zakazano ci jedzenia większości składników twojej codziennej diety? Nie jest aż tak źle – biała lista dań w diecie trądzikowej jest jeszcze szersza.

Postaw na świeże warzywa i owoce (te o niskim IG). Sprzyjająca jest dieta bogata w ryby, owoce morza, jaja i chude mięso, rośliny strączkowe, orzechy, a także wszystkie kasze, otręby i razowe pieczywo (najlepiej z mąki innej niż pszenna).

Warto także zwrócić uwagę na sposób przyrządzenia potraw: nie smażenie, ale gotowanie na parze i spożywanie na surowo – dzięki temu dostarczysz organizmowi więcej pożądanych składników odżywczych, sprzyjających ogólnie procesom regeneracji zachodzącym we wszystkich komórkach ciała.

Kontakt

 

Tel. 89 535 92 42
recepcja@chimera.olsztyn.pl


Gabinet Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej w Olsztynie

ul. Kopernika 14
10-512 Olsztyn

Pon – Pt8.00 – 20.00
Sob8.00 – 16.00

Realizujemy płatności gotówką, kartą i przelewem bankowym.

WiFi

W naszym gabinecie skorzystacie Państwo z bezprzewodowego internetu.

Do góry