Medycyna estetyczna – co to jest? Jakie zabiegi wchodzą w zakres medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna to jedno z tych pojęć, które każdy zdaje się rozumieć, ale mało kto potrafi ściślej doprecyzować. Często wywołuje stereotypowe skojarzenia: to właśnie na te zabiegi współcześni celebryci i milionerzy wydają swoje fortuny a przed stuleciem nikt nawet o tym nie myślał. Oba te skojarzenia są błędne – jak więc jest w rzeczywistości?
Czy medycyna estetyczna to nowinka XX wieku?
Od zarania historii człowiek pragnął czuć się dobrze we własnym ciele. Podejmował w tym celu szereg czynności, których efektem miało być dostosowanie do obowiązującego (bardzo z resztą zmiennego) kanonu piękna. Nie zawsze te czynności były bezpieczne – to zmienił dopiero XX w. Współczesna medycyna estetyczna, już jako dziedzina medycyny, pojawiła się w latach 70-tych (w Polsce w latach 90-tych).
Obecnie zabiegi z obszaru medycyny estetycznej obejmują działania korekcyjne, prewencyjne i poprawiające jakość życia głównie ludzi zdrowych. Poza szczególnymi przypadkami, nie są one refundowane przez NFZ.
Co wchodzi w zakres medycyny estetycznej?
Podstawową misją lekarza medycyny estetycznej jest zwiększenie satysfakcji z życia odczuwanej przez pacjenta poprzez usuwanie lub minimalizowanie niedoskonałości o różnym podłożu. Mogą one być wrodzone (np. znamiona), nabyte na skutek chorób lub wypadków (np. blizny) lub związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w ciele (np. zmarszczki).
Choć zabiegi medycyny estetycznej kierowane są głównie do osób zdrowych, to istnieje wiele procedur o charakterze leczniczym (np. usuwanie potencjalnie niebezpiecznych zmian skórnych). Niektóre zabiegi wykonywane są w celu zwiększenia komfortu osób borykających się z określonymi chorobami (np. rekonstrukcja piersi po amputacji). Każdy zabieg wpływa natomiast na poprawę samopoczucia i zwiększenie zadowolenia z życia, a zatem przekłada się na skok jakościowy w obszarze zdrowia psychicznego.
Jakie są najpopularniejsze zabiegi w ramach medycyny estetycznej?
Dzięki dynamicznemu rozwojowi, medycyna estetyczna ma coraz więcej do zaoferowania. Do typowych zabiegów należą te z użyciem wypełniaczy, lasera czy fal radiowych, a także zabiegi biostymulacyjne, usuwanie tkanki tłuszczowej, nakłuwania. Na pograniczu medycyny estetycznej i kosmetologii znajdują się klasyczne procedury – peelingi, masaże, kąpiele.
Jeśli chodzi o konkretne dane liczbowe, najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to wypełnianie botoksem i kwasem hialuronowym, powiększanie piersi, usuwanie tłuszczu, depilacja oraz podnoszenie powiek.
Medycyna estetyczna a etyka lekarska
Lekarze medycyny estetycznej na co dzień muszą odpowiadać na pytania dotyczące bezpieczeństwa podejmowanych procedur oraz ich celowości. Jest to zrozumiałe i każdy rzetelny lekarz bez problemu rozwieje takie wątpliwości swoich pacjentów.
Podstawą wykonania każdego zabiegu jest jego bezpieczeństwo – lekarz nie przystąpi do procedury jeśli wiążące się z nią ryzyko przekracza spodziewane korzyści. Również sens przeprowadzenia zabiegu jest każdorazowo omawiany z pacjentem – lekarz medycyny estetycznej nie podejmie się wykonania pewnych działań, jeśli problem jest natury emocjonalnej lub psychicznej, a nie stricte fizycznej i estetycznej.