Substancje aktywne stosowane do mezoterapii. Jak wybrać składniki i z czym je łączyć ?
Sukces zabiegów mezoterapii polega na wiedzy o działaniu składników aktywnych dla danej jakości skóry. Nasza skóra zmienia się co chwila pod wpływem wielu czynników. Mijają lata, czas płynie i każdego dnia zarówno nasz cały organizm jak i skóra mogą być w różnej kondycji. Ogromnie ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość skóry jest stres. Nadmierna ilość kortyzolu nie służy skórze.
Wśród składników wchodzących w skład koktajli do mezoterapii a także jako pojedynczo wstrzykiwane substancje najczęściej stosowany jest kwas hialuronowy. Jednak dobrze prowadzona kosmetologicznie skóra powinna mieć jeszcze dostarczane inne składniki dostosowane do jej potrzeb. W naszych gabinetach ilość możliwości jeśli chodzi o składniki do mezoterapii jest bardzo duża. Zdajemy sobie sprawę z tego iż każda skóra w danym momencie może „zażyczyć ” sobie czegoś innego, stąd tak potrzeba posiadania tu na miejscu bogatej, aktualnej oferty
Aby składniki w zabiegu mezoterapii zadziałały korzystnie – powinny być zoptymalizowane do tych najbardziej potrzebnych na dany problem. Maksymalna ilość to 3 składniki w koktajlu. W takiej formule można liczyć na efekt terapeutyczny po zakończonej sesji. Wielu producentów oferuje bardzo „bogate” ilościowo koktajle. Tak różnorodność substancji nie jest skierowana na problem, lecz może mieć działanie ogólnie odświeżające skórę co u osób, które chcą tylko zadziałać prewencyjnie może być dobrym rozwiązaniem profilaktycznym.
Z mezoterapią jest jak z odżywianiem – potrzebne nam konkretne ilości makroskładników i mikroelementów i dobierając substancje należy utrzymywać stale równowagę dostosowując się do stanu skóry.
Poniżej znajdziecie listę składników najchętniej przyswajanych przez skórę i dających ukierunkowane efekty:
- Pirogronian sodu – pochodna kwasu mlekowego, stymuluje syntezę kwasu mlekowego i kolagenu skóry, uszkadza reaktywne formy tlenu i pobudza metabolizm komórkowy przez co jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem.
- Witamina C – przyśpiesza gojenie się uszkodzeń skóry i gojenie ran, reguluje melanogenezę (powstawanie pigmentu) oraz chroni przed światłem. Stosowana dla skór z nierównomierna pigmentacja i chroni przed fotostarzeniem.
- Fosfatydylocholina – to substancja działająca lipolitycznie. Stosowana jest w celu redukcji niewielkich obszarów nagromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej. Najlepsze efekty zauważam przy stosowaniu na okolice podbródka.
- Witamina B5 – niezbędna dla korzeni włosów więc często podawana jako składnik koktajli trychologicznych, stymuluje syntezę glutationu, chroni przed stresem oksydacyjnym i starzeniem, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Zwiększa proliferacje fibroblastów co daje efekt nasilonej syntezy kolagenu. Aktywuje geny gojenia ran. Po zabiegu z tym składnikiem skóra szybko wraca po zabiegu do komfortu.
- Kofeina – podobnie jak powyższy składnik ma za zadanie redukować tkankę tłuszczowa z jednoczesnym usprawnieniem krążenia.
- Kwas hialuronowy – do mezoterapii stosowany jest w formie nieusieciowanej czyli nie pozostającej w skórze w formie czasowego implantu. Celem podania kwasu hialuronowego jest długotrwałe nawilżenie i spłycenie drobnych zmarszczek .
- Peptydy biomimetyczne – działają na procesy metaboliczne, oddziałują na docelowe komórki skóry, maja działanie silnie przeciwzmarszczkowe i regenerujące. Działają na mikro mięśnie w skórze relaksując je i wygładzą skórę.
- Krzem organiczny – jeden z najczęściej stosowanych składników o działaniu napinającym i ujędrniającym skórę.
- Argirelina – heksapeptyd działa na podobieństwo toksyny botulinowej choć znacznie słabiej, powoduje rozluźnienie – relaksacje mięśni poprzez ograniczenie wydzielania acetylocholiny. Im słabsze mięśnie wpływające na mimikę – tym mniejsza możliwość powstawania zmarszczek mimicznych.
- Kwas glikolowy – najmniejsza cząsteczka ze wszystkich alfa hydroksykwasów – rozjaśnia, rozświetla, chroni przed przebarwieniami, zmniejsza łojotok, naturalnie stymuluje skórę do regeneracji.
- Ekstrakt z karczocha – redukuje cellulit, wspomaga krążenie i hamuje działanie wolnych rodników
- Biotyna – hamuje łojotok skóry głowy, wzmacnia cebulki włosowe, hamuje wypadanie włosów, często stosowany w zabiegach trychologicznych
- Wąkrotka Azjatycka – wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga krążenie, kondycjonuje wrażliwą skórę, przeciwdziała rozszerzaniu naczyń włosowatych
- Glutation – silny antyoksydant, redukuje nagromadzone toksyny, działa przeciwstarzeniowo
- Rutyna – uszczelnia naczynia krwionośne, do skór naczyniowych, wspomaga krążenie, wzmacnia wrażliwe skóry
- Dimetyloaminoetanol – DMAE – działa ujędrniająco
- Kompleksy witaminowe – odżywiają skórę, działają antyoksydacyjnie i wspomagają regenerację skóry.
To tylko podstawowe, najczęściej stosowane substancje. Zamierzam uzupełniać ten wpis w miarę pojawiania się dowodów naukowych na skuteczność nowo wprowadzanych składników do zabiegów. Jednak zanim nauka nie potwierdzi skuteczności jakiegoś składnika – nie próbujcie robić badań na własnych skórach.
Pytajcie więc zawsze swoich kosmetologów i lekarzy – czy stosowany produkt posiada certyfikaty medyczne i czy jest przeznaczony do iniekcji.
xoxo Kasia